en-Svatební trendy: Ekologické, zero waste, udržitelně 1

27/10/2020

Ekologie a udržitelnost je jedním z hlavních trendů svateb roku 2020! 

Jak na to? Více než ráda vám dám několik tipů! 

Udržitelnost a šetrnost k přírodě je v posledních letech velké téma. A je tomu tak dobře. Postupně se myšlenka prodírá do prozatím nepolíbených oborů. Letos se konečně dostala i do světa svateb!  

Nejekologičtější variantou je samozřejmě pouze obřad ve čtyřech na nejbližší radnici. To je podle mě ale ohromná škoda. Přece jen jde o velký a významný den. Jak si tedy dopřát svatbu snů a zároveň být k přírodě co nejšetrnější?

Místo svatby

Eliminujte přejezdy: Chcete-li jít cestou co nejmenšího dopad na přírodu, vyberte místo svatby tak, aby bylo co nejblíže co největšímu množství hostů. Ideálně by se také měl obřad a následná zábava konat na jednom místě. Eliminujete tím dlouhý dojezd na místo a přejezdy. Pokud to není možné, zkuste alespoň hostům zajistit možnost hromadného přesunu.

Počasí a termín: Budete-li se brát na místě, které není celoročně v provozu, zkuste vybrat termín svatby tak, aby se místo nemuselo příliš vytápět nebo naopak intenzivně klimatizovat. Často se na jaře a na podzim kvůli svatbám každý pátek začínají vytápět stodoly a zámky.

Krásné prostředí: Vyberte zejména místo obřadu tak, aby bylo potřeba ho co nejméně zdobit. Krásné přírodní scenérie, výhledy, zahradní altány. Nechte prostor mluvit za sebe. Ušetříte tím za dekorace peníze i přírodu.

Šaty

Nevěsta: Svatební šaty je to, na co se většina nevěst těší nejvíce. Existuje několik možností. Šaty si můžete půjčit nebo koupit z druhé ruky. Využijí se tak několikrát. Další variantou je koupit takové šaty, které využijete i na další příležitosti nebo použít šaty, které máte v šatníku. Konec konců oddají vás i v džínách. Pokud ale máte odjakživa přesnou představu svých šatů a není to úplně typ, které byste pak mohly nosit do práce, nevěšte hlavu. Několik salonů v ČR už nabízí službu přešití svatebních šatů. Zkrácením či obarvením tak vzniknou "nové" šaty, které využijete na spoustu příležitostí. Pokud to střih šatů umožňuje, dají se přešít i na top a sukni, které můžete nosit zvlášť. Plusem je, že si při každém nošení vzpomenete na ten krásný den. :)

Materiály: Volte přírodní, ideálně eko, udržitelné nebo recyklované materiály. Budete se v nich i cítit lépe.

Ženich: Je jedno jestli váš vyvolený půjde k oltáři v obleku nebo v košili s kšandami. V obou případech můžete využít oblečení, které už má ve skříni. Případně alespoň koupit takové, které dále unosí. Chce jít v obleku, ale běžně ho nepotřebuje? I pánský oblek se dá půjčit případně potom prodat.

Družičky: Ať už budete mít družičky malé či dospělé, volte oblečení, které poté využijí nebo ho půjčte. Trend stejně oblečených družiček stejně pomalu ustupuje. Můžete zvolit jednu barvu a nechat družičky vybrat, co dále unosí nebo je slaďte do tónů svatebních barev.

Svatební dress code: Z pohledu koordinátorky má svatební dress code přece jen něco do sebe. Vypadá skvěle na fotkách, předejdete tomu, že někdo přijde do kostela v džínách a podobně. K různým stylům svateb se hodí různý dress code. Netrvejte na kšandách nebo dlouhých šatech. Chcete-li sladit hosty do barvy svatby, přidejte k ní ještě nějakou neutrální jako alternativu. Ne každý má v šatníku meruňkovou, pudrovou nebo žlutou, ve většině skříní se ale najde třeba tmavě modrá.

Dekorace a květiny

Půjčte si, recyklujte: Po celé republice funguje mnoho půjčoven svatebních dekorací. Nebudete muset kupovat (a shánět) nové ani se jich pak složitě zbavovat. Zjistěte, jestli nemá dekorace k dispozici i místo svatby. Podívejte se také po domě, po bazarech nebo u přátel co všechno byste mohli využít. Najdou se látky, lucerny, stylové nádoby i krásné vintage stolky.

Méně a větší: Mé zlaté pravidlo když jde o dekorace. Nevěsty často tíhnou k nákupu spousty maličkých dekorací raději než několika velkých. Chápu to. Za pár korun kdo by odolal. Ve výsledku se většina drobných dekorací nepoužije nebo nejsou až tak vidět. Sice méně ale velkých dekorací vám i přírodě udělá větší službu.

Květiny: Volte květiny, které jsou v sezóně a ideálně z lokálních farem. Většina svatebních květin má za sebou dlouhou cestu z Holandska a podobně. Alternativou jsou i různé přírodní materiály, kvítka a zeleň z vlastních zahrad. Vyberete-li vhodné místo svatby (zahrada, les..) množství květin můžete snadno zmenšit. Skvělou variantou jsou i květiny v květináči, trávy, mechy, sukulenty nebo bylinky (třeba tymián a šalvěj). Krásně vypadají větve vrby a kulatiny. Poproste také svojí floristku, aby se vyhnula florexu, co jen to půjde, tedy zelené pěně, do které se květiny dávají.

Konfety a svíčky: Oboje dokáže být pro přírodu velká zátěž. Při obřadu můžete místo konfet, bublifuků v plastu a rýže (která není dobrá pro ptáky) použít sušené květiny nebo konfety vyražené z listí. Stejné můžete použít na dekoraci stolů. Svíčky dokáží udělat skvělou službu a jsou jedním z oblíbených a dále využitelných dekorací. Pozor však na jejich složení. Některé svíčky obsahují parafín a při hoření uvolňují toxické látky. 

Chcete další tipy? Mrkněte SEM.