Co všechno je třeba zařídit?

24.02.2022

Plánování svatby je překrásné období života. Jste čerstvě zasnoubení a v hlavě vám víří představy o tom, jak dokonalý bude váš Den D.

Co všechno ale svatba obnáší?

Jakmile ale začnete plánovat, je snadné se ztratit v tom, kde vlastně začít a jak se v tom všem zorientovat. A přesně proto jsem sepsala dva články. První fázi najdete zde: Jak začít plánovat svatbu?

Datum, místo a představu už máte? Skvěle! Jedeme dál!

Přípravy dělím do několika hlavních kategorií. Jejich konkrétní náplň se pak samozřejmě liší podle toho, jak má vaše ideální svatba vypadat.

Prostory a catering

První kategorie je často ta, která ukousne největší díl rozpočtu. Patří sem místo příprav, místo obřadu, oběda a následné oslavy, případné ubytování a zároveň veškerá doprava (novomanželů i hostů) mezi nimi. S prostory souvisí i jídlo, pití, dort a sladké a vše, co k nim potřebujete (tedy mobiliář a inventář, nebo-li stoly, židle a nádobí).

Dodavatelé

Sem patří většina ostatních "profesí", které ke svatbě potřebujete, tedy primárně fotograf a kameraman, kapela, DJ. Dále to může být třeba koordinátorka, osvětlovač, obsluha a samozřejmě další podle vašich představ.

Vizáž

Vizáž je kategorie, která může být úplně minimalistická nebo naopak široká. Patří sem prstýnky, veškeré oblečení a doplňky pro nevěstu a ženicha, případně pro svědky, družičky a družby. Dále sem patří kadeřnice, vizážistka a manikérka, pokud je budete potřebovat.

Grafika

Svatební tiskoviny bude jedna z prvních věcí, které budete pravděpodobně objednávat. Tady je nabídka obří a zorientovat se v ní je leckdy náročné. :) Nebojte se proto začít se svatebním oznámením a nechte si poradit. Kromě pozvánek však můžete pořídit různé uvítací cedulky, označení stanovišť (fotokoutku, relax zóny atd.), jmenovky, kvízy, kartičky na rady do manželství, svatební strom, menu, zasedací pořádek, etikety, razítka, pečetě a mnoho dalších.

Dekorace a styl svatby

Velká a často velmi oblíbená kategorie. :) Primárně sem patří floristka. Dále pak veškeré dekorace všech prostor (a aut), kde se svatba bude odehrávat. Je pak už jen na vás, jestli si najmete agenturu, dekorace si půjčíte nebo nakoupíte.

Zábava

Sem patří veškeré aktivity, které s hosty plánujete během dne dělat mimo hlavní program a vše, co k aktivitám budete potřebovat. Oblíbené jsou zejména svatební hry a fotokoutek. Poté často řešíme program pro děti, různá zpestření v podobě vystoupení, holubic či třeba karikaturisty. Patří sem ale třeba i různé výstavky fotek nebo kniha hostů.

Další

Poslední kategorie sdružuje veškeré ostatní možnosti. Jde většinou o různé drobnosti. V první řadě sem určitě patří výslužky nebo dárečky pro hosty. Dále pak děkovné dárečky pro rodiče a svědky, skleničky na přípitky, svatební smetáček a lopatka, sada na krájení dortu, pera na podpisy, rýže/květy/bublifuky a různé další drobnůstky. Pokud plánujete, patří sem i rozlučka se svobodou.

V rámci těchto kategorií si rozepište, co všechno z toho budete na svatbě chtít a potřebovat. Teď už snadno zjistíte orientační ceny a tím i kolik vás svatba bude stát. Zároveň už pak můžete snadno balancovat, co skutečně chcete a bez čeho se obejdete tak, abyste se dostali na částku, kterou si představujete. :)

I tak je toho na vás moc? Nevadí. Napište mi a pomůžu vám! Ať už jen se začátky nebo s celou svatbou. :)