Jak na svatbě ušetřit?

20.05.2022

Finance jsou během příprav svatby jedním z největších témat. Ne každý z nás si může dovolit neomezený rozpočet a každý si adekvátní útratu představuje úplně jinak. Často i mezi snoubenci samotnými.

Rok 2022 je ale ještě specifičtější. Covid nejen že překazil spoustu svatebních plánů ale u některých snoubenců i tvrdě zasáhl do svatebního rozpočtu. O celkovém zdražování ani nemusíme mluvit, vidíme ho všude. Čím dál častěji tak s nevěstami řešíme, jak náklady co nejvíce minimalizovat a přitom jim dopřát svatbu jejich snů. A tak jsem se rozhodla některé ze základních tipů sepsat do dnešního článku.

Termín svatby

Spousta nevěst si svou vysněnou svatbu představuje venku uprostřed léta pod zářícím sluncem. Je to ovšem také hlavní svatební sezóna a ceny všech služeb se pohybují úplně jinde. Promyslete tedy, jestli by nestálo za to svatbu udělat mimo hlavní sezónu. Nejlevnější služby jsou v prvních třech měsících. Lepší ceny a více volných dodavatelů však seženete už od půlky října cca do půlky května.

Další variantou je uspořádat svatbu ve všední den. Zvažte ale dobře, jestli vaši hosté mohou v týdnu dorazit.

Místo svatby

Mezi nejdražší místa svateb se dnes řadí stodoly. Ceny pronájmů se pohybují v desítkách tisíc a to zejména u takových, které se využívají výhradně jako místa na svatbu. Střední cestou může být pronájem restaurace či hotelu s krásnými venkovními prostory. Hledejte dobře. Ty, které se vyskytují ve většině svatebních vyhledávačů mají často buď vysoké ceny za pronájem nebo vysokou minimální konzumaci. Pro nevěsty z Prahy a okolí platí také jedno pravidlo - nebojte se koukat dál od Prahy. Nezapomeňte také porovnávat, jaké služby jsou v balíčku započítané. Některé prostory vám zajistí výzdobu v ceně, některá místa jsou tak krásná, že výzdoby potřebují významně méně.

Nejlevnější variantou je často uspořádat obřad v přírodě či u menší kapličky nebo kostelíku a následně se přesunout do restaurace na oslavu. Ušetříte tak za pronájem místa obřadu a jako bonus ne všechny restaurace si účtují pronájem prostor v případě, že tam máte čistě jen oslavu.

Zvažte také, jestli vy nebo někdo z vašich blízkých nemá krásnou zahradu, kterou by vám byli ochotni půjčit. V některých případech i pronájem stanů a cateringová služba vyjdou významně levněji než pronájem prostor. S profesionálem nebo kreativní kamarádkou může i obyčejná zahrada vypadat jako místo z pohádky.

Čas konání svatby

Ač to většinu nevěst překvapí, čas konání svatby umí významně snížit náklady na svatbu. Čím dříve obřad máte, tím více jídla a pití vaši hosté zkonzumují. Když uspořádáte obřad dopoledne, počítá se s obědem, když až ve 14-15 hodin, stačí hostům při příjezdu nabídnout jen malé občerstvení. V 5 hodin už můžete směle začít až s dortem a kávou po obřadu a když se vezmete ještě později, stačí hostům jen večeře. U pití se počítá cca 2 drinky na osobu na hodinu. Rozdíl mezi cateringem od 13h a od 17h tak je při průměrných cateringových cenách 150 Kč na osobu. To je při 50 hostech 7 500 Kč jen za pití. Stejně tak významně ušetříte za fotografa, zábavu pro hosty nebo hudbu.

Počet hostů

Počet hostů je bod, který je jasný asi všem snoubencům. Samozřejmě se dá snadno udělat svatba pro 30 hostů dražší než pro 60, ale i tak jde o zásadní věc. Zvažte tak, jestli opravdu potřebujete pozvat všechny kolegy z práce i s partnery a dětmi a každého, kdo kdy pozval na svatbu vás. Potom také (a to zejména) domluvte rodičům a babičkám. Pokud se chtějí vidět s tetičkou s pátého kolene a jejími pěti dětmi, ať je pozvou odpoledne na kávu ale ne na vaší svatbu, často ještě bez vašeho předchozího souhlasu.

Občerstvení

Většina hostů se na svatbu těší zejména proto, že se dobře nají.... :) Mohla bych se tady odkázat rovnou na bod číslo 3 nebo 4. S restaurací si snadno domluvíte cenu za osobu. Pak je to jen o tom, zda chcete hostům servírovat svíčkovou s knedlíkem nebo kaviár. Pokud si však děláte jakoukoliv část občerstvení sami, budou se vám následující tipy hodit. Zaprvé vybírejte osvědčená jídla, která chutnají všem. Budete tak mít minimum zbytků. Zároveň dbejte na složení jídel. Pokud uděláte menu plné ryby a salátů, hosté budou mít neustále hlad a budou chodit pro další a další porce. Pokud jim ovšem nabídnete svíčkovou s knedlíkem a řízky s bramborovým salátem, nají se už z jedné porce. Stejně tak se vyhněte spoustě maličkých porcí a k rautům s restaurací domluvte malé talířky. Vyhněte se také příliš originálním recepturám. Hosté si často naberou mnohem více než sní a obsluha pak odnáší napůl plné talíře.

Zvažte také, jestli opravdu nutně potřebujete sweet bar s drahými macronkami, koutek pro pány s doutníky a whiskey a podobně. Ano, vypadá to krásně, ale ceny jsou často vysoké. Místo sweet baru můžete klidně jen krásně nadekorovat stůl s dortem a přidat k němu čokoládovou fontánu a pár dortíků místo spousty malých a drahých sladkostí. Stejně tak můžete dnes už s klidem vynechat výslužky a roznášení koláčků širému okolí.

Doplňkové služby

Existuje spousta dalších nákladů, které vás během plánování čekají. U dekorací platí dvě hlavní pravidla - čím větší dekorace, tím lépe a čím hezčí místo, tím méně dekorací potřebujete.

Nevěsty často utratí spoustu peněz po malých částkách, které pak nejsou příliš vidět nebo utratí spoustu peněz za DIY dekorace, když půjčení by je vyšlo levněji. Stejně tak nepotřebujete obří květinové aranže na stoly (ono se tam pak většinou stejně nevejde jídlo a skleničky) a obří kytice pro každou družičku. Boho slavobránu zvládne stlouct průměrně zručný snoubenec s kamarádem za jedno odpoledne a pár piv nebo může stejně krásně posloužit krásný výhled nebo větev stromu s dekorativní látkou v barvě svatby. Obecně jsou v rámci dekorací nejlepší investicí cedule, látky a světýlka. Máte-li rustikální nebo boho svatbu, nezapomeňte kouknout k příbuzným na půdu. Najdete spoustu stylových pokladů.

Dalším tématem jsou svatební tiskoviny. Svatební oznámení si na památku nechává minimum hostů a ještě méně si jich v den svatby pamatuje, jak vypadalo. Snadno také ušetříte, když vynecháte svatební menu, svatební losy, svatební web si uděláte sami zdarma a svatební strom na obtisky taktéž. Velmi podobné je to s dárky pro hosty.

Podobně to však funguje u spousty dalších svatebních drobností a služeb. Jednoduše zvažte, jestli je skutečně potřebujete a jestli je poměr cena/výkon odpovídající.

Pokud si stále nevíte rady, napište. Naplánujeme svatbu společně podle vašich představ a cenových možností.