Jak vybrat fotografa na svatbu?

15.11.2021

Výběr fotografa a kameramana je jedna z nejdůležitějších položek ve svatebním úkolníčku. Výsledné fotky totiž zůstanou navždy jako překrásná připomínka vašeho dokonalého dne.
Jak tedy vybrat ideálního fotografa? Na co koukat a podle čeho se rozhodovat?

Vaše představa

Hledejte, inspirujte se. Projeďte desítky fotek a fotografů. Je důležité, abyste si s nastávajícím udělali představu, jaké fotky se vám líbí. Koukejte na barevnost fotek, úhly, konkrétní nápady. Udělejte si klidně i seznam fotek, které byste chtěli. Chcete fotky družiček? Fotku s maminkou a babičkami? Chcete spíše atmosféru nebo aranžované fotky? Jasné a barevné nebo spíše tlumené?V teplejších odstínech nebo studenější? Které momentky jsou pro vás důležité? Nevíte si rady? Ukládejte. Seznam a inspiraci pak proberte s fotografem. Udělejte si představu a zjistěte, co se vám líbí. Možností je spousta a tak je potřeba svou představu mít a sdělit.

Fotografie

Jako první se podívejte na jeho práci. Ať už na Facebooku nebo na webu. Je důležité, aby se jeho fotky podobaly vašim představám. Každý fotograf má svůj styl a málo který ho umí (čti chce) úplně změnit. Soulad ve fotkách zároveň zajistí, že budete s fotografem na stejné vlně. Pokud chcete netradiční fotografie, je třeba najít kreativního fotografa.

Zkušenosti

Najdou se nezkušení začínající fotografové, co to prostě mají v krvi. Vnímají detail, mají oko na úhly a citlivou úpravu fotek. Zpravidla jde ale o nějaké ty roky zkušeností. Svatební fotograf má zásadní nevýhodu v tom, že to "ano" kvůli němu nezopakujete a dort podruhé nezakrojíte. Musí vědět, kde má stát, co zachytit, jak pracovat s množstvím bílé na fotkách i s náročnými světelnými podmínkami během dne. Musí si stihnout nafotit šaty, boty, výzdobu dokud to jde. A to se lze naučit jen zkušeností. Musí umět do fotek promítnout atmosféru. S tím se při ateliérovém, rodinném nebo reportážním focení fotograf tolik nesetká.

Osobnost a recenze

Zjistěte si, jestli s fotografem byli jiné páry spokojené. Buďme upřímní, nepovedené fotky si na web nedají. Poptejte se na Facebooku, nejlépe si nechte doporučit od přátel. Sejděte se s ním, jestli si sednete. Fotograf musí se snoubenci a svatebčany souznít. Je součástí svatby, s hosty komunikuje, na focení je organizuje. Nesympatickému fotografovi se před objektivem neuvolníte.

Cena a smlouva

Ať chceme nebo ne, cena hraje roli. Často se nevěsty ptají, co je adekvátní cena. Ohromně záleží na lokalitě. Praha je prostě dražší. Nejlevnější fotografové jsou nejlevnější z nějakého důvodu a zrovna zde vždy radím si připlatit. Svatbu už nezopakujete a v případě nepovedených fotek nebo když vám je vůbec nedodá, se to řeší špatně. Pak je třeba hledat někoho, kdo je umí upravit a "vytřískat" z nich maximum nebo alespoň fotky novomanželů přefotit. Je důležité si taky uvědomit, že cena není jen za těch pár hodin na svatbě. Fotograf na fotkách stráví skoro stejně času ještě po svatbě. Musí je vybrat, ořezat, upravit, vyčistit pleť a podobně. Kromě toho musí vlastnit několik drahých objektivů, filtrů, programů a dalšího vybavení.

Smlouva je pak na kapitolu samu o sobě. Už jen to, že s Vámi fotograf smlouvu sepíše svědčí o jeho profesionalitě. Zároveň jsou tam jasně dané požadavky - termín svatby, čas strávený na svatbě, do kdy dostanete fotky a v jejich orientační počet. Předejde se tak nejasnostem a v případě, že se něco pokazí, máte alespoň "něco v ruce". 

Nebo si můžete ušetřit práci s hledáním a napište nám. Máme "své" ověřené :)