Svatební trendy: Ekologické, zero waste, udržitelně 2

30.10.2020

Variant jak během svatby a příprav šetřit naši přírodu je nespočet.

 Níže najdete další tipy jak ekologicky nebo s minimem odpadu pojmout svatební menu, zábavu a celkově odpolední oslavu.

V minulém článku jsme se věnovali svatebnímu místu, šatům a dekoracím. Dnes mám pro vás tipy, jak šetřit přírodu v dalších aspektech svatby. :)

Slavnostní oběd a raut

Svatební stoly: Zvolte krásné židle a stoly. Takové, na které nemusí přijít potahy a mašle. I kdybyste si potahy a ubrusy půjčili, musí se vyprat, vybělit, vyžehlit a přivézt. Pokud chcete přece jen zdobit, zkuste třeba dekorace z břečťanu. Použijte papírové nebo půjčené látkové ubrousky, příbory založte volně místo do kapes. Vyhněte se jednorázovému nádobí. Pokud přece, zvolte rozložitelnou variantu. Pokud to prostory dovolí, můžete zřídit mycí koutek na skleničky. Stačí kohoutek a přívod vody k opláchnutí. Jmenovky, menu a různá další označení můžete vynechat. Jmenovky vypadají skvěle napsané třeba na listech nebo kamenech.

Menu: Vybírejte lokální, kvalitní a šetrně pěstované potraviny. Už při výběru dodavatele koukejte na jeho přístup ke kvalitě surovin. Pivo a víno berte z místních pivovarů a vináren. Místo nápojů ve skle nebo petkách zvolte točené nebo domácí limonády. Případně vedle košů dejte i koše na tříděný odpad. Vyhněte se jednorázovému nádobí při servírování - papírové košíčky na muffiny, tyčky na cake-pops, plastové servírovací lžičky a kelímky. Zbytky jídla rozdejte hostům, aby je restaurace nemusela vyhazovat. Domluvte se na možnosti vrácení neotevřených láhví a sudů.

Odpolední program

Variant odpolední svatební zábavy je mnoho. Vybírejte ty, u kterých není potřeba příliš rekvizit nebo se dají využít dále. Zejména u fotokoutku nevěsty často nakoupí spoustu rekvizit a pozadí, které se po svatbě vyhodí. Vyrobte si vlastní z papíru! Vyhněte se vypouštění balonků či lampionů a ohňostroji. Vše je krásné, ale přírodě skutečně nesvědčí. Pokud přeci jen kouzlo světla chcete, variantou jsou prskavky či ohnivá show. Velkým tématem je svatební tombola. Pokud se pro ní rozhodnete, vyberte variantu zážitků s novomanžely nebo vybírejte takové dárky, které hosté skutečně využijí. Zvažte také balení jednotlivých dárečků. Pokud děláte svatbu v blízkosti bydliště nebo na oblíbeném místě, je krásnou variantou společné sázení stromu nebo louka lásky. Snížit odpad můžete eliminací papírových kartiček. Rady do manželství, přání i svatební noviny můžete nahradit třeba svatební knihou. Při zábavě pro děti se vyhněte jednorázovému plastu (bublifuky, drobné odměny, balonky apod.). Místo toho dětem připravte třeba hon za pokladem nebo zahradní hry (kuželky, míč...). Shazování kelímků či házení na cíl je pak s pokračujícím večerem často zábavou i pro dospělé... :)

Ostatní svatební nezbytnosti

Svatební trendy z USA v poslední době české svatby ovládají. Pokud se jich nechcete vzdát, vymyslete udržitelnou variantu. Dárečky pro hosty můžete vyřešit malou, doma vypěstovanou sazeničkou, semínkovými papíry či sukulentem. Jako poděkování svědkům i rodičům poslouží fotky nebo domácí jídlo lépe než placatka nebo zrcátko. Zápichy do dortu kupte dřevěné a tak, aby mohly sloužit dál třeba v květináči doma. U vějířů, kapesníčků na slzy, cedulí, mýdel, mandlí, tužek, magnetků a podobně zvažte, zda je skutečně potřebujete. Pokud ano, volte co nejekologičtější varianty. Na Fleru seženete třeba krásná přírodní mýdélka. Svatebním hitem jsou světelné řetězy. Nekupujte nové, pokud je pak nevyužijete doma. Můžete si je půjčit v půjčovnách nebo pošlete rodinu a přátele na půdu pro světýlka na stromeček.

Pokud chcete svatbu v tomto stylu, ale váháte, jestli jí to neubere na kráse, vězte, že tyto svatby jsou kouzelné stejně jako všechny ostatní. Stačí jen trocha úsilí při hledaní alternativ. :)

Máte ještě další tipy?