Tipy jak sestavit svatební menu

04.02.2023
Při plánování Vaší svatby chcete mít všechno perfektní a dokonalé. Věděli jste, že spousta svatebčanů po opuštění Vaší svatby hodnotí celkový průběh právě na základě jídla, které se podávalo?

Svatební obědové menu
Svatební obědové menu

Svatební jídlo je základ

Můžeme se setkat s reakcemi typu "Já měla hrozně velký hlad, než přidali další jídlo.", nebo dokonce "Tak na naší svatbě tohle určitě mít nebudeme, nedalo se to jíst." Vy, nevěsta a ženich, můžete ovlivnit celkový dojem pouhou volbou jídel. Kdo z Vás si pamatuje, jestli na stole byl růžový, nebo zelený ubrousek, oproti tomu, jestli maso ve svíčkové bylo lahodné a knedlíky vláčné?

Jak správně vybrat svatební catering?

Při výběru firmy, která dělá catering na svatbu, dejte na recenze. Nebojte se říct si o ochutnávky kompletního menu a to klidně dvakrát po sobě. Některé firmy nabízejí ochutnávky zdarma, rozhodně se ale nenechte odradit, pokud Vám ochutnávkové menu naúčtují. Stojí to za to. Raději se vydejte cestou, kdy si budete stoprocentně jisti, že celé menu Vám bude vyhovovat. Při ochutnávce nenechávejte oči jen na jídle. Důležitou a nedílnou součástí je i personál. Pokud máte milé a ochotné obsluhující, Váš svatební den bude mít hned jinou atmosféru.


Jaké jídlo bude chutnat svatebčanům?

Nikdy neuspokojíte všechny hosty na sto procent. Netrapte se s tím. Ať už budete podávat klasickou českou kuchyni, nebo třeba sushi, vždy najdete někoho, kdo zrovna dnes na to neměl chuť. Nicméně, berte ohled na to, jaké osazenstvo bude u stolu sedět. Pokud zvete na svatbu hlavně babičky a dědy, nečekají nic jiného, než na svatební obědové menu právě knedlíčkovou polévku, svíčkovou a na večerní menu řízek.
Pak přijde otázka, jestli dát svatebčanům do menu možnost volby. Ano i ne. Je to určitě skvělé gesto, ale zkomplikujete tím servírování jídel personálu a tak budou Vaši hosti déle čekat a jídlo na stole bude chladnout při tom, když budou čekat na druhou volbu, kterou si zvolil spolusedící u jeho stolu. Zkuste dát jedno základní jídlo a volbu pro vegetariány/vegany či alergiky.


Načasovat svatební občerstvení

Každý svatební den má podobný průběh. Poté, co si řeknete své ANO, je na čase focení. Často probíhá na jiné, i když blízké, lokaci, než probíhal obřad. Co budou svatebčané zatím dělat? Jelikož, stejně jako Vy, jsou od rána na nohou, není na škodu přichystat lehké občerstvení. Zákusky a obložené talíře vykouzlí úsměv každému. Nezapomínejte i na noční hlad. Po vytrávení alkoholu si každý rád přijde pro nějaké jídlo, které zmírní těžké ráno po probdělé noci. A jelikož se slaví již od začátku svatebního rána, nečekejte na půlnoc, někteří svatebčané odpadnou dříve a tak by měl být svatební raut na stole o trochu dříve.
Svatební raut
Svatební raut

Rozmazlujte jídlem nejen hosty, ale i personál

Mnohé nevěsty plánují a počítají s jídlem jen pro své hosty. Nezapomínejte však i na porci pro fotografy a kameramany. Možná Vám to přijde zbytečné, když jim přece platíte už tak tolik peněz, ale i oni si zaslouží mít plné žaludky a hlavně, můžete si být jisti, že Váš přístup k nim se poté odrazí v postprodukční části Vašich fotografií a videí.